poniedziałek, 1 stycznia 2018

Wartość firmy biuro rachunkowe Lódź

Wartość firmy w rachunkowości – jest to termin określający tę część wartości przedsiębiorstwa, która nie wynika bezpośrednio z wyceny jego aktywów netto. Wartość firmy powstaje w przypadku przejęć i jest wykazywana w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. Jest to różnica między ceną nabycia innej jednostki lub jej zorganizowanej części a wartością godziwą przejętych aktywów netto.


Jeżeli cena nabycia jednostki lub jej zorganizowanej części jest niższa od wartości godziwej przejętych aktywów, to różnica stanowi ujemną wartość firmy (ang. badwill) prezentowaną w pasywach bilansu. Jeżeli cena nabycia jednostki lub jej zorganizowanej części jest wyższa od wartości godziwej przejętych aktywów netto, to różnica stanowi dodatnią wartość firmy (ang.  goodwill), ujmowaną w aktywach bilansu.

Wartość firmy powstaje niekiedy także w przypadku nabycia udziałów (akcji) metodą praw własności.

Wartość firmy musi być amortyzowana metodą liniową przez okres nie dłuższy niż 5 lat. W uzasadnionych przypadkach może on zostać wydłużony do 20 lat.

Gdy wartość firmy powstaje w wyniku przejęcia innego podmiotu na podstawie MSSF 3, to wówczas jest zakaz jej amortyzacji. Należy przeprowadzać wtedy, co najmniej raz w roku, test na utratę wartości firmy.

1 komentarz:

  1. Wychodzimy naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom naszych klientów wewnętrznych i zewnętrznych, przywiązując szczególną wagę do ich satysfakcji ze współpracy.

    Nasze praktyki biznesowe i procesy mają na celu osiąganie wyników o jakości przekraczającej oczekiwania interesariuszy.

    Dążymy do ciągłej poprawy wyników, uważnie oceniamy rezultaty naszej pracy i pilnujemy, aby nigdy nie zostały naruszone zasady etyki oraz szacunku dla ludzi.

    Jesteśmy świadomi faktu, że ludzie stanowią kamień węgielny sukcesu firmy Pfizer. Szanujemy różnorodność będącą źródłem naszej siły.

    Wymagamy od siebie i innych przestrzegania najwyższych standardów etycznych, a także dbamy o najwyższą jakość naszych produktów i procesów.

    OdpowiedzUsuń