niedziela, 1 lipca 2018

Wydatek uslugi księgowe Lódź

Wydatek (zjawisko pieniężne) – w ujęciu ekonomicznym jest to rozchód środków pieniężnych w różnych formach:

  • gotówką ze środków pochodzących z zaliczki lub bezpośrednio z kasy,
  • bezgotówkowej z rachunku bankowego
jednostki gospodarczej w związku z regulowaniem różnych zobowiązań (np. spłata kredytu, zapłata za usługę lub dostawę) lub przekazaniem środków pieniężnych w postaci darowizny. Nie każda wypłata środków z rachunku bankowego jest wydatkiem, ponieważ pobranie środków do kasy czy w postaci zaliczki nie reguluje zobowiązania. Odprowadzenie środków z kasy do banku nie stanowi wydatku, ponieważ w takim przypadku nie płacimy za zrealizowaną dostawę, czy wykonaną usługę, a stan środków pieniężnych nie ulega zmianie. Uregulowanie zobowiązania w wyniku potrącenia (kompensaty) nie jest wydatkiem. Nie można utożsamiać wydatku z kosztem, ponieważ wydatek powstaje z chwilą zapłaty (pieniądzem), a koszt w chwili zużycia nakładów. Relacje między kosztem, a wydatkiem są takie, że są wydatki, które nie są kosztami (np. spłata raty pożyczki) oraz koszty niebędące wydatkami (np. amortyzacja środków trwałych otrzymanych nieodpłatnie). Wydatek nie wynika ze zużycia czynników produkcji.

2 komentarze:

  1. Wydatek w ujęciu ekonomicznym jest to każdy rozchód środków pieniężnych z kasy lub z rachunku bankowego jednostki gospodarczej, w związku z zapłatą za określone dobra lub usługi w związku z regulowaniem różnych zobowiązań jednostki. Nie każdy wydatek jest kosztem, ale każdy koszt oznacza wydatek (choć niekoniecznie powstaje on w tym samym czasie co koszt).

    Przykładem sytuacji, w której nie każdy wydatek jest kosztem, może być zakup materiałów. Zakup stanowi wydatek, jednak stanie się on kosztem dopiero w momencie zużycia materiałów w procesie produkcji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecam www.eRachuba.pl! Najlepszy księgowy na rynku!

    OdpowiedzUsuń